Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o stowarzyszeniach
Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o stowarzyszeniachKancelaria Prezydenta RP przedstawia do konsultacji projekt o zmianie ustawy Prawo o stowarzyszeniach.
Oto najważniejsze z planowanych zmian:
1. Zmniejszenie ilości osób wymaganych do założenia stowarzyszenia rejestrowego z osobowością prawną i umożliwienie wyboru władz przed rejestracją. Zmiana pozwoli na zakładanie stowarzyszeń już 9 osobom, a nie 15 - tak jak dotychczas.

2. Usunięcie udziału organu nadzorującego w postępowaniu rejestrowym stowarzyszeń oraz wprowadzenie możliwości działania stowarzyszenia jeszcze przed sądową rejestracją. Zmiana ma na celu skrócenie procesu rejestracji nowopowstałych stowarzyszeń .
3.Ograniczenie uprawnień organu nadzoru wyłącznie w zakresie zgodności działania stowarzyszenia z przepisami prawa i postanowieniami statutu.
4. Wprowadzenie możliwości zawieszania działalności i przekształcania stowarzyszeń.
5.Wprowadzenie zapisu o możliwości zatrudniania członków władz stowarzyszeń.
6. Zrównanie uprawnień działających społecznie członków stowarzyszenia z uprawnieniami wolontariuszy.
7. Zwiększenie znaczenia stowarzyszeń zwykłych przez nadanie im cech ułomnej osobowości prawnej.
8.Uporządkowanie i uściślenie regulacji terenowych jednostek organizacyjnych stowarzyszeń z osobowością prawną.
Niewątpliwie silny sektor pozarządowy jest podstawą silnych wspólnot lokalnych. Po 25 latach praktyki oraz rozwoju aktywności obywatelskiej istnieje potrzeba dostosowania przepisów ustawy Prawo o stowarzyszeniach.
Czy zaproponowane zmiany odpowiadają na dotychczas zgłaszane przez środowisko organizacji pozarządowych postulaty oraz wyczerpują listę niezbędnych zmian?