Fundacja Wspierania Inicjatyw Lokalnych PROBUS w partnerstwie z Fundacją Integracji Społecznej ABRAMIS oraz Starostwem Powiatowym w okresie od stycznia 2014r. do kwietnia 2015r. realizuje projekt pt. „MODEL WSPÓŁPRACY- STANDARDEM DZIAŁAŃ NGO I JST” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.
Działania przewidziane w projekcie:
- konferencje, na których omówione zostanie m.in. metody zwiększania jakości mechanizmów współpracy międzysektorowej;
- szkolenia dotyczące m.in. współpracy samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych, realizacji zadań publicznych z wykorzystaniem form finansowych oraz partnerstw lokalnych;
- opracowanie systemu wspierania inicjatyw obywatelskich i organizacji pozarządowych;
- wdrożenie lokalnego Indeksu Jakości Współpracy.
Projekt skierowany jest do pracowników jednostek samorządu terytorialnego z powiatu zgorzeleckiego oraz osób działających w organizacjach pozarządowych.
Każdy uczestnik projektu (80 osób działających w organizacjach pozarządowych oraz 20 osób reprezentujących jednostki samorządu terytorialnego) zostanie przydzielony do jednej z czterech grup szkoleniowych. Zajęcia będą miały charakter wyjazdowy, a udział w nich jest bezpłatny.
Grupa szkoleniowa uczestniczyć będzie w trzech zjazdach, a każdy z nich dotyczyć będzie jednej z płaszczyzn modelu współpracy.
Szkolenia będą obejmowały następujące zakresy merytoryczne:
PŁASZCZYZNA 1:
Współpraca jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych w zakresie tworzenia polityk publicznych.
Płaszczyzna przedstawia opis rozwiązań, które dotyczą udziału organizacji pozarządowych i władz samorządowych w kształtowaniu polityk publicznych, strategii (długofalowych zamierzeń dotyczących celów i realizacji polityk) i programów (bieżących i wieloletnich planów działań podporządkowanych strategiom)
W ramach szkolenia obejmującego płaszczyznę 1, działania będą dotyczyły następujących obszarów tematycznych:
Obszar a) Konsultowanie założeń projektów i aktów normatywnych oraz zasad realizacji innych przedsięwzięć.
Obszar b) Współpraca samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych przy diagnozowaniu lokalnych problemów i wyzwań.
PŁASZCZYZNA 2:
Współpraca samorządu z organizacjami pozarządowymi w zakresie realizacji zadań publicznych.
Zadania publiczne to działania, które podejmuje administracja samorządowa w ramach ustaw określających zakres ich kompetencji. Płaszczyzna zawiera zatem opis współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi przy realizacji zadań publicznych z wykorzystaniem różnych form współpracy finansowej i niefinansowej.
W ramach szkolenia obejmującego płaszczyznę 2, działania będą dotyczyły następujących obszarów tematycznych:
Obszar a) Realizacja zadań publicznych z wykorzystaniem form finansowych- praktyczne pozyskiwanie dotacji, zarządzanie projektami, rozliczanie finansowe, zarządzanie ryzykiem, komunikacja w partnerstwie.
Obszar b) Partnerstwa projektowe w realizacji zadań publicznych
PŁASZCZYZNA 3:
Infrastruktura współpracy, tworzenie warunków do społecznej aktywności.
Przez infrastrukturę rozumiemy ogół lokalnie ukształtowanych czynników wpływających na funkcjonowanie organizacji pozarządowych oraz na współpracę pomiędzy sekto- rem samorządowym a trzecim sektorem (pozarządowym). Czynniki te w poważnej mierze stymulowane są przez działania samorządu (administracji). W tej płaszczyźnie mieszczą się zatem zarówno instytucje działające na rzecz organizacji pozarządowych, dotyczące ich prawo miejscowe, jak i relacje oraz wzorce postępowań występujące w danej jednostce samorządu.
W ramach szkolenia obejmującego płaszczyznę 3, działania będą dotyczyły następujących obszarów tematycznych:
Obszar a) System wspierania inicjatyw obywatelskich i organizacji pozarządowych- opracowanie lokalnego systemu inicjatyw obywatelskich i NGO, praca na konkretnych przypadkach, omówienie możliwości wdrożenia w okresie realizacji projektu.
Obszar b) Partnerstwo lokalne- zasady zawiązywania i zarządzania partnerstwami lokalnymi na przykładach wzorcowych. Omówienie mocnych i słabych stron, powoływanie i rozwiązywanie partnerstw.